top of page

Ezgi Aktan'dan yeni albüm: “Şeffaf”Ezgi Aktan’ın 4’üncü stüdyo albümü “Şeffaf” Ada Müzik etiketiyle tüm dijital platformların yanı sıra seçkin plakçılarda ve online plak satış sitelerinde yerini aldı.

Dinleyicileri tarafından “Umut Sesli Kadın” olarak tanımlanan Ezgi Aktan’ın LP formatındaki ilk albümündeki tüm şarkıların sözü ve müziği kendisine ait. Sanatçının pandemi döneminde evde bulunduğu süre zarfı olan 2020-2022 yılları arasında yazdığı bu sekiz şarkının her biri sekiz ayrı aranjör tarafından düzenlendi. Sanatçının melodiye yaklaşım şeklini ve düzenleme dilini özellikle beğendiği isimler arasından seçilen bu sekiz isim; albümdeki şarkı sıralamasıyla Efe Demiryoğuran, Cihangir Arslan, Evren Arkman, Vehbi Can Uyaroğlu, Cenk Erdoğan, Çağatay Kadı, Selim Aydın, Volkan Başaran… Bu şekilde kendisinden çıkmış olan bu şarkıların farklı farklı isimlerin süzgecinden geçip şekillenişini “aynı bahçede açmış çeşit çeşit çiçekler” şeklinde tasvir eden sanatçı, Şeffaf’ın bu yönüyle diğer albümlerinden daha renkli oluşunun altını çiziyor.

Ezgi Aktan’ın şarkıların yazılış anındaki en sakar kayıtlarından, düzenleme sonraları ve final hallerine kadar her halini ilk kez kendisine dinletip fikir aldığı ve albümün müzikal ve duygusal akıl ortağı olarak gördüğü Gökhan Tümkaya, Şeffaf albümünün süpervizör koltuğunda oturuyor. Ezgi Aktan, hem kurduğu müzikal ortam hem söz dünyası hem de albüm kartonetindeki görsel dünyaya bakıldığında Şeffaf albümünde önceki albümlerinden tanıdığımız halinden daha cesur, daha net, kendinden daha emin ve daha olgun duruyor.

Bu durumun nedeni sanatçının kendi cümleleriyle kendi albümünü anlattığı şu metinle açıklanıyor:

“Bu plağı hazırlarken çok büyüdüm,

Çok şey öğrendim

Anne oldum

Kendim oldum

Sonra yeniden tanıştım kendimle

Gücümü gördüm;

Sabrımın dipsizliğini,

Hayal kurma azmimin sonsuzluğunu,

Hayal gücümün uçsuzluğunu,

Durmanın güzelliğini,

Bi’ şey olmak diye bir şeyin olmadığını,

Akmanın harikuladeliğini

Anladım. 

Kabul etmeyi,

Sevmeyi…

Hepsini yansıttım mı bilmiyorum bu albümde; ama

35 yaşımın en şeffaf haliyle duruyorum karşınızda.

Yolumun yarısında kendime hediyemdir…”

 

Comments


En Son Eklenenler

bottom of page