top of page

39. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın kazananları belli oldu


Bugüne kadar dünyanın dört bir yanından 9 bini aşkın sanatçıyı ve eserlerini buluşturan ve 40’ncı yılını kutlamaya hazırlananan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı.

Aydın Doğan Vakfı tarafından, karikatürün hoşgörü ve sağduyuyu en güzel yansıtan sanatlardan biri olduğu inancıyla düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın bu yıl 39’uncusu gerçekleştirildi. Dünyanın dört bir tarafından farklı düşünce ve inançları karikatüre döken sanatçıları bir araya getiren ve sanatlarını ifade etmelerine olanak sağlayan yarışmaya, bu yıl 64 ülkeden 570 karikatürist, toplam 1365 eserle katıldı.

Karikatür ustalarından oluşan jüri

İtalya’dan Marco De Angelis’in başkanlığında; Ercan Akyol (Türkiye), Angel Boligan Corbo (Küba), Gürbüz Doğan Ekşioğlu (Türkiye), Saad Hajo (Suriye), Piyale Madra (Türkiye), Tan Oral (Türkiye) ve Yoshiaki Yokota’nın (Japonya) yer aldığı, dünya çapında ün kazanmış karikatür ustaları ve sanatçılardan oluşan uluslararası jüri eserleri değerlendirdi.

Karikatürün Oscar’ları” olarak bilinen yarışmada birincilik ödülü, Polonya’dan Pawel Kuczynski’nin eserine layık görüldü. Kolombiya’dan sanatçı Elena Ospina’nın eserine ikincilik, Türkiye’den sanatçı Halit Kurtulmuş Aytoslu’nun eserine üçüncülük ödülü verildi.

“Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” Özel Ödülü

Kız çocukları ve genç kadınların yaşamlarının her alanında eşit fırsatlara sahip olmalarına destek vermek amacıyla çalışmalar yapan Aydın Doğan Vakfı, her yıl Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ konulu özel bir ödül veriyor. Bu yıl bu özel ödülün sahibi ise Oğuzhan Çiftçi oldu.

3 sanatçıya Başarı Ödülü

Seçici Kurul ayrıca Türkiye’den Muhammet Şengöz, Çin Halk Cumhuriyeti’nden Xiaoqiang Hou, Polonya’dan Zygmunt Zaradkiewicz’i Başarı Ödülü’ne layık gördü.

39. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ödül olarak birinciye 6 bi dolar, ikinciye 2 bin 500 dolar, üçüncüye bin dolar takdim edilecek. Ayrıca Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar Ödülü’nü kazanan sanatçı, 3 bin dolarlık ödülün sahibi olacak. Başarı Ödülü kazanan üç sanatçıya ise 500’er dolar ödül verilecek.

Dereceye giren tüm sanatçıların ödülleri ve başarılarını simgeleyen heykeller, Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da takdim edilecek.


Opmerkingen


En Son Eklenenler

bottom of page