top of page

Spotify’dan kullanıcılar ve sanatçılar için yepyeni özellikler


Spotify, 500 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya kademeli olarak sunulacak yepyeni kullanıcı deneyimi ile sanatçıların dinleyici kitlelerini büyütmelerine ve kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olacak özellik ve araçları tanıttı.

Dünyanın dört bir yanından sanatçı, şarkı yazarı, video & içerik üreticisi ve podcast yayıncısı, Spotify’ın Stream On etkinliğinde bir araya geldi. Spotify’ın kurucusu ve CEO’su Daniel Ek açılış konuşmasında, “Stream On, Spotify’ı hayata geçirmeye devam ederken izlediğimiz yolları anlatmaya ve kariyerinin her aşamasındaki içerik üreticilerine onlarla iş fırsatları konusunda açık olduğumuzu bilmelerini sağlamaya odaklanıyor. Spotify olarak odağımızda ise içerik üreticilerin kariyerlerini kurabileceği, geliştirip büyütebileceği ve dünyanın da onların yaratıcılıklarından ilham alabileceği bir ‘yuva’ inşa etmek var. Neredeyse 17 yıldır yaptığımız şey de tam olarak bu: İçerik üreticilerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak ve başarıya giden yeni yollar çizmelerine yardımcı olmak için bu yuvayı inşa etmek, iyileştirmek ve yeniden tasarlamak. Geleceğe baktığımızda ise, onlara her zamankinden daha fazla yaratıcılık, keşif ve kişiselleştirme imkanı sağlamak için en iyi kaynakları, desteği ve etkileşimi sunarak bu tutkumuzu yeni dikey alanlarda daha da fazla içerik üreticisine ulaşacak şekilde genişletmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

Spotify Stream On’da, içerik üreticileri ile dinleyicilerin daha da derin ve uzun süreli bağlar kurmalarını sağlamak amacıyla yeni görsellerden yararlanan yeniden tasarlanmış bir arayüzü ve yepyeni etkileşimli bir tasarımı hayata geçirerek içerik üreticilerinin keşfedilmesine daha da kararlı bir şekilde devam edildiği ifade edildi.

Yenilenmiş Spotify, bugünden itibaren 500 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısına kademeli olarak sunulacak. Spotify’daki yenilikler şu şekilde:


- Smart Shuffle özelliği ile tek bir dokunuşla mevcut bir çalma listesini kusursuz bir şekilde tamamlayan yeni müzikler eklemenin yeni bir yolu sunuluyor.


- Podcast önizlemelerinin başarısının ardından içerik üreticileri kullanıcıların oynatmadan veya kaydetmeden önce ön izleme yapabilmesi için müziklerinin ve podcast’lerinin önizlemelerini (previews) seçebiliyor veya Spotify’ın otomatik olarak oluşturmasını sağlayabiliyor.


- Tıpkı müzikte olduğu gibi, Spotify artık podcast’ler için de “Otomatik Oynatma” hizmeti sunacak: Bir podcast sona erdiğinde, kullanıcının zevklerine uyan ve konuyla ilgili olan başka bir bölüm otomatik olarak oynatılmaya başlayacak.


Spotify ayrıca, sanatçıların büyümesine destek olacağı bir diğer gelir çeşidi hakkında detayları da paylaştı:


- Yeni konser ve merch discovery araçları, müzikseverlerin canlı performansları asla kaçırmamalarını sağlıyor. Dinleyiciler, uygulama genelinde çok daha fazla noktada ticari ürünlerin ve konserlerin listelerini görmeye başlayacak. Bir canlı performans duyurusu bir dinleyicinin dikkatini çekerse, kişi ilgili listeyi “Canlı Etkinlikler Akışı”ndaki yeni buton olan “ilnterested”a tıklayarak kendi takvimlerine kaydedebilecek. Kullanıcılar, kendi zevklerine göre kişiselleştirilmiş şekilde, mevcut konumlarını ayarlayabilecek ve dünya çapındaki konserlere göz atabilecek.


- Spotify ayrıca, “Fans First” programını daha fazla sanatçıyı içerecek şekilde genişleterek en büyük hayranların, konser ön satışlarına ve özel ürünlere erişim sunacak e-postalar ve bildirimler almasını sağlayacak.


Stream On etkinliğinde ayrıca podcast içeriği oluşturmak, yönetmek, büyütmek ve bunlardan gelir elde etmek için Spotify’ın en iyi podcast oluşturma araçlarını tek bir adreste bir araya getiren Spotify for Podcasters ile ilgili de gelişmeler duyuruldu.


SPOTIFY’IN MÜZİK HAKLARI SAHİPLERİNE ÖDEMELERİ 40 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI


Spotify ayrıca yıllık müzik telif hakları raporu Loud & Clear’ın da sonuçlarını açıkladı. Bu yılki veriler, her zamankinden daha fazla sanatçının başarıya ulaştığını gösteriyor. Hem 1 milyon dolardan fazla kazanan sanatçıların hem de 10 bin dolardan fazla kazanan sanatçıların sayısı, son 5 yılda iki kattan fazla arttı. Buna ek olarak, Spotify’ın tahminlerine göre platformdaki en çok kazanan 50 bininci sanatçı, kayıtlı tüm gelir kaynaklarından 50 bin dolardan fazla gelir elde etti.

Loud & Clear sitesi ayrıca Spotify’ın, elde ettiği her bir doların yüzde 70’ine yakınını sektöre nasıl geri verdiğini ve Spotify’ın müzik hakları sahiplerine yaptığı tüm ödemelerin 40 milyar dolara yaklaştığını da ayrıntılarıyla anlatıyor.Comments


En Son Eklenenler

bottom of page