top of page

Richard Bona, Kamerun'un ritimlerini İstanbul'a taşıyor


Dünyaca ünlü Kamerunlu müzisyen ve besteci Richard Bona, 15 Kasım akşamı saat 20.00’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak.

Kamerun'dan beslenen müzikal mirasıyla, caz ve dünya müziği elementlerini harmanlayarak kendine has bir stil oluşturan Richard Bona’ya CRR’deki konserinde, Fransız caz gitaristi Sylvain Luc ve davulcu Nicolas Viccaro eşlik edecek. Bona'nın performansı, geleneksel Kamerun melodilerinden, sofistike caz harmonilerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsayacak.

Konserde, Bona'nın sıra dışı bas gitar teknikleri ve etkileyici vokal armonileri, dinleyicileri benzersiz bir müzikal yolculuğa çıkaracak.

Richard Bona Hakkında:

Kamerun’da doğan ve Batı Afrika’nın müzikal gelenekleri içinde büyüyen bas virtüözü Richard Bona, 22 yaşında müzik eğitimi için taşındığı Avrupa’da ismini duyurmaya başladı. 90’ların ilk yarısında Fransa’nın çeşitli caz kulüplerinde sahne almaya başlayan Bona, buradaki müzikal çalışmalarında Salif Keita, Didier Lockwood ve Manu Dibango gibi isimlere eşlik etti. 90’ların ikinci yarısında ise Bona New York’a taşındı ve buradaki müzikal temasları Chaka Khan’dan George Benson’a, Joe Zawinul’dan Mike Stern’e kadar uzandı.

Kendi kültürel birikimini 90’lar boyunca dünyanın farklı caz gelenekleriyle harmanladığı Scenes from My Life, uzun ve etkileyici bir serüvenin ilk adımı olarak yorumlanabilir. 2000’lerde solo üretimlerine ara vermeden devam eden Bona, 2002’de efsanevî müzisyen Pat Metheny’nin orkestrasına dâhil oldu ve bir sonraki yıl ekibe Grammy ödülü getiren Speaking of Now albümünde bas gitarın yanı sıra akustik gitar, vokal ve perküsyonlarda yer aldı.

Richard Bona’nın ilham verici müzikal serüveni yeni keşifler ve iş birlikleriyle sürüyor. Columbia Jazz ve Universal Music etiketleriyle birçok stüdyo ve konser albümüne imza atan Bona’nın son uzunçaları, 2016’da Quincy Jones’un plak şirketi Qwest’ten yayınlanan Heritage albümü. Afrika ritimlerini Küba tınılarıyla harmanlayan albüm, Bona’nın liderliğini üstlendiği Mandekan Cubano grubuyla da ilk tanışma.

Bona, 2009’da yayınlanan The Ten Shades of Blues albümüyle Montreal Uluslararası Caz Festivali’nden prestijli Antônio Carlos Jobim Özel Ödülü’nü kazandı. Kariyeri boyunca birçok önemli unvana layık görülen Bona, çocukluk yıllarında Kamerun’da kendi başına yaptığı enstrümanları, bugünün çocukları için yeni teknolojilerle yeniden tasarlıyor.

Comments


En Son Eklenenler

bottom of page