top of page

Mustafa Toklucu: "Kırgın olsam da hala sahnelerde Müslüm Gürses şarkıları söylüyorum"


Başarılı sanatçı Mustafa Toklucu, Milyon TV ekibinin sorularını yanıtladı. Mustafa Toklucu, müzik kariyerine nasıl başladığından, yepyeni projelerinden bahsetti.

1. Merhabalar Mustafa Bey, öncelikle müzik ile tanışmanız nasıl oldu?

Küçük bir çocukken annemi dinlerdim hep. Onun da sesi güzeldir. Annem attı bu tohumu sanırım..

2. Ne zaman müzik kariyeri yapmaya karar verdiniz? Ne zaman "İşte ben bu yüzden müzikle devam edeceğim" dediniz?

İlk, ortaokul ve lisede okuldaki bütün etkinliklerde yer alırdım. Liseyi bitirdikten sonra da Pera Güzel Sanatlar Akademisi’nde şan ve solfej eğitimine başladım. Bir taraftan da küçük sahnelerde şarkı söylüyordum. Sahne benim ruhen doyduğum ve kendimi duyduğum bir yer. Ruhumu aç bırakmayı ve sağır olmayı asla kabul etmedim. Bazen diyet yaptığım, müziğe ara verdiğim zamanlar oldu. Kendine çok yabancılaşıyor insan. Kendimi bulma yöntemim şarkı söylemek ve şarkı yapmak. İşte bu yüzden müzikle devam edeceğim..

3. Hayatınıza müzik girmeseydi nasıl bir kariyer yolu çizerdiniz?

Muhtemelen ya ahşap oyardım ya seramik yapardım ya da resim. Sanat ve zanaatın olduğu bir yerde olurdum..

4. Esra Erol'un televizyon programlarında orkestrada solist olarak yer alıyordunuz. Bu kadar çok izlenen bir televizyon programının kariyerinize etkisi nasıl oldu? Türkiye’nin en çok izlenen gündüz kuşağı programında yer aldığınız için bütün kadınlar sizi tanıyor diyebilir miyiz?

Programın tanınırlık açısından tabii ki faydası oldu. Kendimi Erol Evgin gibi görüyorum. 10 yaşındaki bir çocuk ta tanıyor 70 yaşındaki anneanneler de. Geniş bir jenerasyon kitlesine sahibim. Ama tabii önemli olan doğru kitle olması. Hedeflediğim kitleye yavaş yavaş ulaşıyorum..

5. Tekrardan bir televizyon programında yer almayı düşünüyor musunuz?

Performansımı gösterebildiğim her mecra benim için uygundur..

“ Kırgın olsam da Müslüm Gürses şarkıları söylüyorum ruhu şad olsun”

6. 25 yılı aşkın müzik kariyerinizde unutamadığınız bir an oldu mu?

O kadar çok var ki. "Profesyonel " yarışmasına davet edilmiştim. Jüride Müslüm Gürses, Ajda Pekkan var. Elendiğim hafta rahmetli Müslüm Baba bana yersiz kırıcı bir yorumda bulunmuştu. "Sen git arkadaşlarınla ateş başında şarkı söyle , sahneye çıkma" minvalde bir şeyler söyledi. Çok kırılmıştım. Yolunu müzikle döşemeye çalışan birine söylenecek ağır sözler. Bunu asla unutamam. Ama ben hala sahnelerdeyim. Kırgın olsam da Müslüm Gürses şarkıları söylüyorum ruhu şad olsun..

7. Peki biraz da son çıkardığınız şarkıdan, "Perşembe"den bahsetmek istiyoruz. "Ben her perşembeden başlarım ağlamaya" Neden Perşembe? Sizin için özel bir hikayesi var mı?

Sözleri Zeynep Serpil Bozkurt yazdı. Hikaye onun. Perşembe günü başına bir şey geldiyse demek ki :))

8. Türkiye'deki müzik piyasası hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizi son dönemlerde etkileyen bir sanatçı var mı?

Her gün o kadar çok insan ben de varım diyor ki bu çok mutlu edici. Biraz ekonomiyle bağlantılı. Eğer iyi paranız varsa tanıtımını iyi yapıp kendinizi iyi pazarlarsanız sesinizi duyurursunuz. Bazen de şans gerekiyor popüler kültür o kadar çabuk dönüşüyor ki Diyarbakır karpuzuna yapılan bir şarkı en çok izlenen videolar arasında olabiliyor.

Bir itirafta bulunayım yeri gelmişken. Mabel Matiz’i seviyorum. İlk zamanlarda yorumunu hiç beğenmezdim. Ama o kadar güzel şarkılar yapıyor ki insan sevmediği zamanlara kızıyor. İyi ki var..

9. Beraber ortak projede yer almak istediğiniz isimler var mı?

Kraliçe Sezen Aksu

10. Biraz müzik kariyeriniz dışındaki hayatınızdan bahseder misiniz?

Yükselen yengeç bireyi olarak evde vakit geçirmeyi seviyorum. Son 5-6 yıldır biraz kendimi tanıma ve hiç olma yolculuğundayım. Bu nedenle sosyal çevremi az ve öze dönüştürdüm.

Geçmişle bağı olmayan geleceği de kaygıya döndürmeyen bir bilince, an'a odaklanan bir hiçliğe yolculuk. Umarım bütün kabuklarımdan sıyrılıp kendimi bulacağım bir deneyim olur..Spiritüel konular çok ilgimi çekiyor. Bol bol araştırıp uygulamalar yapıyorum.

Dostlarımla kısa yolculuklar yapmayı seviyorum.

Başkaca yeteneklerim var mı diye denemeler yapıyorum.

Ailemden ayrı yaşıyorum bu nedenle konserler ve tv programından yarattığım her fırsatta onlarla birlikte oluyorum..

12 Mayıs’ta Yepyeni Şarkı “Kara Büyü” Sizlerle

11. Son olarak, yeni projelerden bahseder misiniz? Planlarınız neler?

Çıkışını 12 Mayıs gibi planladığımız yeni bir şarkı var. Kara Büyü..Sözler yine Zeynep Serpil Bozkurt a ait. Düzenlemesini Orhan Sancak yaptı. Her şeyi hazır. Klibi bile çektik. Cıvıl cıvıl bir yaz şarkısı. Aslında Perşembe yerine Kara Büyü şarkısını seçmiştik çıkış için ama hepimizi yasa boğan deprem felaketi nedeniyle hassas davranıp erteledik.

Konser takvimimizi oluşturuyoruz. Haziran'da çoğunlukla İstanbulda olacak konserlerim. Kesinleşmesini beklediğim belediye konserleri takvimi var. Planım bolca sahnelerde olup beni hiç dinlememiş müzikseverlerle güzel anılar biriktirmek.
Comments


En Son Eklenenler

bottom of page