top of page

İzmir Kitap Fuarı kapılarını açıyor


Kitapseverlerin heyecanla beklediği İzmir Kitap Fuarı’nın 25’incisi 11-19 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Gaziemir Fuar İzmir’de 300’e yakın yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla yapılacak fuar boyunca yaklaşık 150’ye yakın kültür etkinliği ve imza günlerinde yazarlar okurlarıyla buluşacak.

Tüyap tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliği ile düzenlenen İzmir Kitap Fuarı, üç yıl pandemi arasından sonra 11 Mart Cumartesi günü Fuar İzmir Gaziemir’de saat 10.00’da kapılarını açıyor. 25 yıldır bölgenin ve Türkiye’nin kültürel gelişimine önemli katkılar sağlayan fuar, 25’inci yaşında da tüm şehri kapsayacak bir edebiyat ve kültür festivaline bürünecek. 9 gün sürecek olan fuar, 19 Mart Pazar akşamına kadar ziyaretçilere açık olacak.

FUARA ÖZEL DOPDOLU HAZIRLANAN PROGRAM 7’DEN 70’E HERKESİN İLGİSİNİ ÇEKECEK

Bu yıl 300’e yakın yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşecek 25. İzmir Kitap Fuarı, panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliklerinden oluşan 150’ye yakın kültür etkinliğine ev sahipliği yapacak. Kentin kültür yaşamına değerli katkılar sunan fuar boyunca pek çok değerli yazar, şair ve bilim insanı okurlarıyla buluşacak. ONUR KONUĞU VEYSEL ÇOLAK

Çeyrek yüzyılı geride bırakan İzmir Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu İzmir’de yaşayan ve şair, romancı, deneme yazarı, edebiyat eleştirmeni, düşünür Veysel Çolak olarak belirlendi. Fuar süresine gerçekleşecek panel ve söyleşilerde Veysel Çolak’ın edebiyatı, eserleri ve yaşamı ele alınacak.

BARIŞ PİRHASAN’A 2023 ŞİİR ÖDÜLÜ

Edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden olan ve PEN Yazarlar Derneği tarafından verilen 2023 Şiir Ödülü, TÜYAP İzmir Kitap Fuarı'nda 18 Mart Cumartesi günü, yönetmen, senarist, şair Barış Pirhasan’a takdim edilecek. Hem edebiyat hem sinema alanında birçok ödülü bulunan Pirhasan, PEN Yazarlar Derneği’nin ifadesiyle “70’li yıllardan beri şiirin yüzünü güldürecek, okuru sevinçten ağlatacak” şiirler yazıyor; özgün ve öncü olarak nitelenen şiirlerinde diğer usta şairlere de selam çakıyor.

ÖĞRENCİLERİN DE YOĞUN KATILIMI BEKLENİYOR

Fuar kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilçe belediyeleri yapılan çalışmalar kapsamında, öğrenciler hafta içi günlerinde Fuarı ziyaret edecek, kitaplarla bir araya gelerek, kendi yaş gruplarına göre düzenlenmiş etkinliklere katılacak.

“ASKIDA KİTAP” KAMPANYASI ORGANİZE EDİLECEK

Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinin yaralarını sarmaya devam ederken, edebiyatın birleştirici gücüne de inanarak, fuar kapsamında deprem bölgesine gönderilmek üzere, TÜYAP Fuarcılık Grubu ve Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğinde, “Askıda Kitap” kampanyası düzenlenecek. Kampanyaya katılmak isteyen okurlar, Fuarda satın aldıkları bir kitabı, fuaye alanında ve salon içinde yer alan kutulara bırakarak kampanyaya destek olabilecek.

Girişin ücretsiz olacağı İzmir Kitap Fuarı 11-19 Mart tarihleri arasında her gün ziyaret edilebilecek.

Comments


En Son Eklenenler

bottom of page