top of page

İstanbul Caz Festivali 30 yaşını kutluyor


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti BBVA’nın sponsorluğunda düzenlenen ve bu yıl 30’uncu yaşını kutlayan İstanbul Caz Festivali, 7-18 Temmuz tarihleri arasında, popüler ve yeni isimlerle dolu bir program sunacak.

30. İstanbul Caz Festivali, 40’a yakın konserde usta isimlerden yeni keşiflere 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak. 11 gün boyunca festivalin konuğu olacak isimler arasında “Ho Hey” ve “Ophelia” gibi şarkılarıyla tanınan Amerikan folk topluluklarından The Lumineers, kariyeri boyunca Herbie Hancock, DamonAlbarn ve daha nice isme eşlik etmiş, Afro-pop’un çığır açan sesi Fatoumata Diawara, cazdan blues ve folka uzanan güçlü vokaliyle Lizz Wright ve “çağdaş cazın en güzel seslerinden” Güney Kore’nin yıldız ismi Youn Sun Nah Quartet yer alıyor.

Festival bu yıl merkezini Parkorman’a taşıyor. Morcheeba, Alfa Mist, Kovacs, Mammal Hands, Adamlar, Ekin Beril, Elif Sanchez, Mert Demir, Takeshi’s Cashew ve çok daha fazlası, trip-pop’tan funka, cazdan rockaParkorman’da 3 güne yayılacak konserlerde festival içinde festival havası estirecek. Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz ile Riff Cohen’i ilk kez bir araya getirecek Riff Cohen & Okay Temiz “The Ritual” projesi de festivalin özel projelerinden.

Festivalin klasik mekânlarına bu yıl Parkorman’ın yanı sıra yeşillikler içindeki terasıyla Robert Kolej ekleniyor. Festivalin diğer konserlerine The Marmara Esma Sultan Yalısı ve Sultan Park-Swissôtel the Bosphorus ev sahipliği yapacak.

+1’li Gece Gezmesi, bu yıl da Kadıköy’ün sevilen 4 mekânı olan Moda Sahnesi, Dorock XL, Kadıköy Sineması ve The Wall’daki konserlerle müzikseverleri hareketli bir maratona çıkaracak. Yıllardır festivalin en sevilen etkinliklerinden olan Caz Vapuru, bu yılki yolculuğunda festival izleyicisini caz ve swing tınıları eşliğinde Anadolu Kavağı’na götürecek. Festivalin müziği parklara yaydığı Beylikdüzü Yaşam Vadisi ve Küçükçekmece Göl Kenarı Amfi Tiyatrosu’nda düzenlenecek ücretsiz Parklarda Caz konserlerine yine her yaştan izleyici davetli olacak.

Festival 2003 yılından bu yana düzenlediği Genç Caz+ konser serisiyle, 30 yaş altı amatör müzisyenlere sahnesinde yer açarken, 2021'den beri ise Mehmet Uluğ Fonu'nun desteğiyle genç müzisyenlerin ilk profesyonel albüm kayıtlarını yapmalarını sağlıyor. Genç Caz+ finalistleri aynı zamanda Parklarda Caz konserlerinde izleyiciyle buluşuyor.

FESTİVALİN YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ BU YIL CAN KOZLU’YA

30. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü Türkiye’de caz davulculuğunun en önemli isimlerinden Can Kozlu’ya sunulacak.

Çocukluğundan itibaren müzik ile iç içe büyüyen Can Kozlu, lise yıllarındaki amatör müzik çalışmalarını takiben, Amerika’da Berklee College of Music’te müzik eğitimini tamamladı. Türkiye’ye döndüğünde Emin Fındıkoğlu, OnnoTunç, Tuna Ötenel, Aydın Esen, Şenova Ülker, Nükhet ve Neşet Ruacan gibi usta isimlerle kurduğu gruplarda yer aldı, Sezen Aksu, Nilüfer gibi pop yıldızlarıyla çalıştı. 1996’da Ali Perret ile Bilgi Üniversitesi Caz Performans Bölümü’nü kuran ve yüksek eğitim standartlarıyla öğrenciler yetiştiren Can Kozlu, bugüne kadar Türkiye’den pek çok önemli davulcuya ilham olmuş bir isim.

Commenti


En Son Eklenenler

bottom of page