top of page

Emirates, deprem bölgelerine yardım sevkiyatı için hava koridoru oluşturdu


Emirates, International Humanitarian City (IHC) ile birlikte Türkiye ve Suriye’deki yıkıcı depremlerin ardından gerçekleştirilen saha yardım çalışmalarını ve arama-kurtarma faaliyetlerini desteklemek adına acil yardım malzemelerinin, tıbbi malzeme ve ekipmanların sevkiyatı için bir hava koridoru oluşturdu.

Emirates’ten yapılan açıklamaya göre ilk sevkiyatlar, EK 121 ve EK 117 sefer sayılı uçuşlarla 10 Şubat Cuma günü gerçekleştirildi. Dubai’de IHC ile ortaklaşa koordine edilen uçuşlarda, UNHCR’nin yüksek termal özelliğe sahip battaniyeleri ve aile çadırları ve ardından Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından gönderilen tıbbi malzeme kitlerinin ve barınma ürünlerinin yer aldığı bir yardım kargosu yola çıktı. İlerleyen günlerde, Emirates tarafından battaniye, çadır, barınma malzemeleri, el feneri, su dağıtım rampaları ve travma ve acil durum sağlık malzemelerinden oluşan daha fazla gönderinin sevk edileceği belirtildi.

Emirates SkyCargo, önümüzdeki iki hafta boyunca İstanbul’a gerçekleştirdiği günlük seferlerde yaklaşık 100 ton insani yardım ürünü için kargo alanı ayırmayı planlıyor. Sahadaki müdahale ekiplerini desteklemek ve depremlerin etkilediği yüz binlerce insana çok ihtiyaç duydukları yardımı sağlamak amacıyla, Emirates ile taşınan kritik acil durum malzemeleri yerel kuruluşlar tarafından Türkiye’nin güneydoğusunda ve Suriye’nin kuzeyinde etkilenen bölgelere teslim edilecek.

Emirates Başkanı ve Genel Müdürü Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye ve Suriye halkının yanındayız ve International Humanitarian City gibi uzmanlarla birlikte çalışarak depremlerden etkilenen ve evlerini kaybeden insanlara acil yardım sağlamaya yardımcı oluyor ve sahadaki zorlu kurtarma çalışmalarını destekliyoruz. Emirates, insani yardım çabalarını destekleme konusunda büyük bir deneyime sahip ve İstanbul'a yaptığı günlük üç uçuş sayesinde, yardım malzemeleri ve tıbbi malzemeler için düzenli ve tutarlı geniş gövde kapasitesi sunacaktır. Emirates ayrıca Türkiye ve Suriye’ye destek olmak için BAE’nin devam eden insani yardım çalışmalarına da destek veriyor. Bu bağlamda, Dubai’nin dünyanın en büyük uluslararası yardım lojistik merkezi konumunda olması afetin vurduğu bölgelere ve en hassas durumdaki insanlara mümkün olan en hızlı ve verimli şekilde ulaşabilmemizi sağlıyor.”

IHC Denetim Yüksek Kurulu Başkanı Mohammed Ibrahim Al Shaibani de şu açıklamalarda bulundu:

“IHC olarak, depremzedelere ihtiyaç duydukları insani yardım desteğini ve kaynakları sunmak için kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz. Etkilenen bölgelerdeki yoğun yardım talebini karşılamak için, acil olarak eyleme geçiyor ve UNHCR, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından gönderilen hayati tıbbi malzemelerinin, barınma malzemelerinin ve diğer yardım ürünlerinin havayoluyla taşınmasını kolaylaştırıyoruz.”


Comments


En Son Eklenenler

bottom of page