top of page

Caz dünyasının dahi gitarisi Biréli Lagrène Türkiye’ye geliyor

Günümüzün en ünlü caz gitar solistlerinden Fransız Biréli Lagrène, “Caz Serisi” kapsamında 21 Ocak’ta CSO Ada Ankara’da sahne alacak.

1966'da Alsace'de çingene bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve dört yaşında gitar çalmaya başlayan başarılı sanatçı 14 yaşında Strasbourg Çingene Müziği Festivali’nde birincilik ödülü kazanarak dahi olarak anılmaya başlandı. Django Reinhardt'tan güçlü bir şekilde etkilenen Lagrène, 1980’de 14 yaşındayken "Routes to Django: Live" albümünü piyasaya çıkardı. Müzikle çocukluk zamanlarında tanışan ve ilk albümünü de çok genç yaşında kaydeden başarılı sanatçı, olağanüstü yeteneği ile caz dünyasının önde gelen isimleriyle birlikte çalışma fırsatı yakaladı. Stéphane Grappelli, Larry Coryell, John McLaughlin ve Joe Zawinul gibi önemli isimlerle çalışan, 1993 yılında Django d’Or, 2001 ve 2002 yıllarında Victoire de la Musique ödüllerini kazanan Lagrène, dünyada en çok adından söz edilen caz gitaristlerinden biri oldu. 2001 yılında hayata geçirdiği “Gypsy Project” ile de eleştirmenlerin ve cazseverlerin beğenisini kazandı.

Eleştirmenler tarafından “Harikulade bir müzisyen, gitaristler arasında bir sihirbaz ve aynı zamanda gitar tellerini tek eliyle kontrol eden bir koreograf” olarak tanımlanan, günümüzün en ünlü caz gitar solistlerinden Biréli Lagrène, CSO Ada Ankara dinleyicilerini müthiş bir caz yolculuğuna çıkaracak. Biréli Lagrène’e kontrbasta William Brunard ve davulda Raphaël Pannier eşlik edecek.


Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.

En Son Eklenenler

bottom of page