top of page

51. İstanbul Müzik Festivali 60’ın üzerinde ismi ağırlayacak


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 51. İstanbul Müzik Festivali, Borusan Holding sponsorluğunda 1-17 Haziran tarihleri arasında müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Festival 25 konserde, Salzburg Mozarteum Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Hollanda Kraliyet Concertgebouw Oda Orkestrası, Münih Oda Orkestrası, Borusan Quartet gibi önemli topluluklar ve Anne-Sophie Mutter, Barbara Hannigan, Fazıl Say, Nicolas Altstaedt, Matthias Goerne, Arabella Steinbacher, Avi Avital gibi solistlerin aralarında olduğu 60’ın üzerinde ismi ağırlayacak.

Festival programında Cumhuriyet'in 100. yılına özel olarak geliştirilen yeni projeler, asırlar boyunca Anadolu topraklarında yaşamış birçok önemli kadın figürden ilhamla yazılan eser siparişleri, Cumhuriyet’in ilk yıllarından geleneksel Türk müziği ve İstanbul tangosu besteleri, günümüz klasik müzik dünyasının yıldız solistleri, seçkin orkestralar ve disiplinlerarası projeler yer alacak. Festivalde 8 eser dünya prömiyeri, 4 eser ise Türkiye prömiyeri yapacak.

Bu yıl festivalin bir başka odak noktası ise gençler olacak. Gençler tarafından gençler için başlatılan Disko Klasik serisi bu yılın yenilikleri arasında. Festivalde 2018’den bu yana TSKB’nin desteğiyle devam eden Yarının Kadın Yıldızları serisi bu sene de genç kadın müzisyenlerin eğitimlerine katkı sağlarken, onları başarılı kadın sanatçılarla festival sahnesinde bir araya getirmeye devam edecek. Ayrıca, festivalin TSKB desteğiyle Cumhuriyet’in 100. yılı anısına sipariş ettiği ve genç müzisyen Cem Esen tarafından bestelenen eser de ilk defa Yarının Kadın Yıldızları sahnesinde seslendirilecek.

Konservatuvar öğrencileri konserleri her sene olduğu gibi ücretsiz takip edebilecek. Öğrenciler ise bu yıl yine tüm İKSV etkinliklerinde 10 TL’lik Eczacıbaşı Genç Bilet uygulamasından faydalanabilecek.

Festivalin ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri bu sene de müzikseverleri, aileleri ve çocukları parklara davet edecek. The Beatles’ın unutulmaz parçalarının dans eşliğinde seslendirileceği Bebeklere Beatles ile festival bebeklere de kucak açacak. Konsere Doğru Konuşmaları farklı disiplinlerden konuşmacıları, konserlerin teması ve sanatçıların hayatlarına değinilecek sohbetlerde izleyicilerle bir araya getirecek.

Festivale bu yıl 18 farklı mekân ev sahipliği yapıyor: Atatürk Kültür Merkezi, Babylon, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Fenerbahçe Parkı, Four Seasons Bosphorus Atik Paşa Terası, Fransız Sarayı, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, İş Kuleleri Salonu, Mevlanakapı Kara Surları Ziyaretçi Merkezi, Rahmi M. Koç Müzesi, Saint Benoit Fransız Lisesi Büyük Avlu, Süreyya Operası, Yerebatan Sarnıcı, Zorlu Performans Sanatları Merkezi Sky Lounge. Müzik Rotası’nın bu yılki durağı Balat olacak. Özel Fener Rum Ortaokulu ve Lisesi, Sveti Stefan Bulgar Kilisesi (Demir Kilise) ve Aya Dimitri Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki konserlerin ardından rotanın kapanış konseri ise Balat sahilindeki Akşemsettin Parkı’nda ücretsiz ve herkesin katılımına açık olarak yapılacak.

FESTİVALİ ÖDÜLLERİ BU YIL HASAN UÇARSU VE ANNE-SOPHİE MUTTER’E

51. İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki Onur Ödülü besteci ve eğitimci Hasan Uçarsu’ya; Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise dünyaca ünlü keman virtüözü Anne-Sophie Mutter’e sunulacak.

AÇILIŞ TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI VE JAN LİSİECKİ’DEN

51. İstanbul Müzik Festivali, 1 Haziran’da Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda, daimi şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki 2019-2023 Festival Açılış Konseri Orkestrası Tekfen Filarmoni Orkestrası ile son yılların aranan genç piyano dehalarından Jan Lisiecki’nin buluşacağı bir konserle açılışını yapacak. Konserde, Frédéric Chopin’in ilk piyano konçertosunun ardındanülkemizin saygın bestecilerinden Hasan Uçarsu’nun Portreler adlı orkestra süiti seslendirilecek. Konserden önce düzenlenecek açılış töreninde Hasan Uçarsu’ya festivalin Onur Ödülü sunulacak. BÜYÜK ORKESTRALAR, ŞEFLER, SOLİSTLER

Festival 3 Haziran akşamı AKM’de günümüz operasının en önemli isimlerinden Barbara Hannigan’ıağırlayacak. Ünlü soprano ve şefe Türkiye’deki ilk konserinde, ülkemizin önde gelen senfonik topluluğu Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Hannigan’ın, orkestrayı yönetirken bir yandan da Haydn, Gershwin gibi bestecilerin eserlerinden oluşan bir repertuvar seslendireceği konserin yüksek katkıda bulunan gösteri sponsoru ise Borusan Holding.

İstanbul Müzik Festivali, çağımızın en büyük keman virtüözlerinden, Anne-Sophie Mutter’in 60. yaşını kutluyor. Ünlü diva, kendi adını taşıyan vakfının desteklediği genç müzisyenlerden oluşan Mutter’sVirtuosi yaylı orkestrasıyla birlikte festivale konuk olacak. Mercedes-Benz Otomotiv’in desteğiyle 13 Haziran akşamı AKM’de gerçekleştirilecek konserde Mutter ve virtüöz orkestrası, Bach’tan Previn’euzanan bir repertuvarı seslendirecek. Konserden önce Anne-Sophie Mutter’e festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü sunulacak.

Alman keman ekolünün yıldız isimlerinden Arabella Steinbacher ve dünyanın en iyi klasik müzik topluluklarından, tecrübeli şef Matthew Halls’ın yönetimindeki Salzburg Mozarteum Orkestrası, festivalde buluşuyor. 16 Haziran akşamı AKM’de gerçekleştirilecek konserin tüm programı Mozart’ın eserlerinden oluşacak. FESTİVALDE ESER SİPARİŞLERİ, DÜNYA PRÖMİYERLERİ

Ünlü piyanist, çağımızın üretken bestecilerinden Fazıl Say’ın, festivalin siparişi üzerine, Türkiyeli kadın şairlerden ilhamla bestelediği eserlerden oluşan yeni projesi, festivalde dünya prömiyerini yapacak. Cumhuriyetin, yetenekli ve üretken kadınlarının kaleme aldığı unutulmaz şiirlerden doğan bestelerini, Say ile yıllardır birçok kez aynı sahneyi paylaşan mezzo-soprano Serenad Bağcan seslendirecek. İkiliye kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman eşlik edecek. Cumhuriyet Kadınları, 8 Haziran’da AKM’de; 14 Haziran’da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda izleyicilerle buluşacak.

Türkiye edebiyatının büyük yazarı Yaşar Kemal’in destansı romanı Binboğalar Efsanesi’nin müzikli tiyatro uyarlaması, festivalin diğer dünya prömiyerlerinden. Michael Ellison’ın müziğini, metin ve rejide Simon Jones, koreografide Evrim Akyay, videoda NohLab ve Can Okan’ın şefliğindeki Hezarfen Ensemble tamamlayacak. Festival seyircilerine disiplinlerarası müzikal ve görsel bir tecrübe yaşatacak konser, Berrin Erengül ve Eva Barlas’ın katkılarıyla, 17 Haziran’da Süreyya Operası’nda gerçekleştirilecek.

Hollanda, Türkiye ve İran’dan kadın besteciler tarafından yazılan üç bölümlük bir eser olarak tasarlanan Kadınlar Yeterince Bekledi, festivalin en heyecan verici konserlerinden biri olacak. Meriç Artaç, Kate Moore ve Aida Shirazi festivalin siparişi üzerine soprano, yaylı dörtlü ve duduk, kanun ve klasik kemençe gibi Türk çalgıları için üç bölümden oluşan bir eser besteledi. Bu coğrafyalarda efsaneleşmiş üç kadın karakterden; Şahmeran, Kassia, Suat Derviş’ten ilham alan eserin librettosunu gazeteci ve yazar Ece Temelkuran kaleme aldı. Soprano Katharine Dain’in üç karakterin de sesi olacağı gösteride ona sahnede Nemeth Quartet, klasik kemençe sanatçısı Elif Canfeza Gündüz, duduk ve kaval sanatçısı Raphaëla Danksagmüller ve kanun sanatçısı Esra Berkman eşlik ediyor. Kadınlar Yeterince Bekledi’nin dünya prömiyeri STONELINE’ın katkılarıyla 14 Haziran’da Yerebatan Sarnıcı’nda gerçekleştirilecek.

2018’de İstanbul Müzik Festivali ve TSKB işbirliğiyle, geleceğin kadın müzisyenlerini desteklemek amacıyla başlatılan Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu projesi, Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında, genç bir besteciye verilen eser siparişi ile yeni nesil bestecilerimizin eserleri ile klasik müzik literatürüne katkı sağlayacak. Cem Esen’in bu özel yıla ithafenbestelediği eserin seslendirileceği ve bu yılın genç kadın yıldızlarının festival izleyicisinin karşısına çıkacağı konserin bilet gelirleri de fona aktarılacak. Konserde kanaat önderi olarak, son yılların yükselen keman sanatçısı Veriko Tchumburidze sahnede müzisyenlerle birlikte olacak. TSKB’ninkatkılarıyla gerçekleştirilecek konser 11 Haziran’da Süreyya Operası’nda izleyiciyle buluşacak. Festival, Cumhuriyet’in 100. yılında, ülkemizin erken dönem tango bestecilerine saygı duruşunda bulunacak. Cumhuriyet Tangoları konserinin müzik direktörlüğünü de üstlenen şef Hakan Şensoy, festival için bilinen eserlerin yanı sıra tango arşivlerini tarayarak erken Cumhuriyet döneminin unutulmaya yüz tutmuş bestelerini de gün yüzüne çıkardı. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası şefi ve besteci Hasan Niyazi Tura ise hem bestelerin aranjmanlarını yaptı hem de festivale, ilk defa dinleyici karşısına çıkacak yeni bir enstrümantal tango eseri hediye etti. Bu nadide repertuvarı, Milli Reasürans Oda Orkestrası'nın eşliğinde İncesaz'ın solistlerinden Ezgi Köker, ile Teyfik Rodos, Tolga Salman, Rüstem Mustafa ve Toros Can’dan oluşan tango tutkunu sanatçılar icra ederken, Zeynep Aktar ve Sercan Yiğit danslarıyla tangonun ruhunu yansıtacak. Milli Reasürans ve Elvan Tuğsuz Güven’in katkılarıyla düzenlenen konser, 15 Haziran’da St. Benoît Fransız Lisesi avlusunda gerçekleştirilecek.

ODA ORKESTRASI KONSERLERİ

Dünyanın sayılı çellistleri arasında gösterilen Nicolas Altstaedt, festival için bir kez daha Türkiye’ye geliyor. Altstaedt, enstrümanındaki üstün yeteneğini sergileyeceği konserde, aynı zamanda Avrupa’nın seçkin topluluklarından Münih Oda Orkestrası’nın da şefliğini yapacak Türkiye İş Bankası’nın katkılarıyla gerçekleştirilecek konser 2 Haziran akşamı İş Kuleleri Salonu’nda.

Gramophone ve ECHO Klassik ödüllü, çağımızın en büyük baritonlarından Matthias Goerne, Amsterdam’ın prestijli topluluğu Hollanda Kraliyet Concertgebouw Oda Orkestrası ile aynı sahnede buluşacak. Alman Lieder geleneğinin yaşayan en önemli temsilcisi olarak kabul edilen Goerne’ninAmsterdam’ın ünlü oda orkestrasıyla seslendireceği repertuvarda Schubert, Brahms, Schumann,Dvořák ve Wolf gibi bestecilerin eserlerinden bir seçki yer alacak. ENKA Vakfı’nın katkılarıyla hayata geçirilecek konser 9 Haziran’da CRR’de.

Eczacıbaşı Topluluğu kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nın aramızdan ayrılışının 30. yılında, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Yıldızları Oda Orkestrası, kurucusunun izinden giderek bir ilke imza atıyor. 1987’den bu yana yaklaşık 200 genç müzisyenin eğitimine destek veren vakfın bursiyerleri 6 Haziran’da AKM Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecek konserde bir araya gelecek. Konserde, geçmişte bu program sayesinde desteklenerek artık kendi kuşağının en parlak yıldızları hâline gelen solistlerle günümüzde bu destekten faydalanan müzisyenlerin yanı sıra piyano virtüözü Gülsin Onayve ülkemizden Berlin Filarmoni Orkestrası’na asil üye olarak kabul edilen ilk keman sanatçısı Hande Küden de yer alacak. FESTİVALDE ODA MÜZİĞİ KONSERLERİ

Günümüzün en büyük piyanistlerinden Éric Le Sage ile Fransa’nın başarılı nefesli çalgılar beşlisi Les Vents Français, festivalde Fransız rüzgarları estirecek. Ibert, Ravel, Saint-Saëns ve Poulenc gibi Fransız bestecilerin yanı sıra Mozart ve Beethoven’dan da eserler seslendirileceği konser, STONELINE’ın katkılarıyla 7 Haziran’da Fransız Sarayı’nın tarihi atmosferinde gerçekleştirilecek.

Oda müziğinin geleceği olarak gösterilen yenilikçi yaylı dörtlüsü Brooklyn Rider ve Grammy Ödülü adaylığına sahip ilk mandolin sanatçısı olarak tarihe geçen Avi Avital yeni projeleriyle festivalin konuklarından. Konserde baroktan Seferad müziğine uzanan bir repertuvara ek olarak ColinJacobsen, Osvaldo Golijov ve Lev Zhurbin’in bestelerinin Türkiye prömiyerleri seslendirilecek. Işıklar Holding’in katkılarıyla 12 Haziran akşamı Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Yeni neslin en heyecan verici trompet sanatçılarından Lucienne Renaudin Vary, Türkiye’nin önde gelen oda müziği topluluklarından Borusan Quartet ile buluşacak. Piazzolla, Ginastera, Bach ve Erik Satie’nin en sevilen eserlerinin seslendirileceği Festival Buluşması, Borusan Sanat’ın katkılarıyla, 5 Haziran akşamı Süreyya Operası’nda gerçekleştirilecek. FESTİVALDE FARKLI SESLER

Piyanist Omer Klein ve vurmalı çalgılar sanatçısı Alexej Gerassimez, ölümsüz besteci IgorStravinsky’nin Ateş Kuşu eserinden ilham alarak yarattıkları yepyeni projeleri Firebird à la Jazz ile festivalin konuğu olacak. 5 Haziran’da Nobel İlaç’ın katkılarıyla Four Seasons Bosphorus Atik Paşa Terası’nda gerçekleşecek konserde müzikseverler, iki yetenekli müzisyenin yaratıcı arayışlarına tanıklık edecek.

Ülkemizin yetiştirdiği, dünya çapında saygınlık kazanmış çellist Jamal Aliyev ve Avrupa’nın son yıllardaki en yenilikçi klasik müzik topluluklarından Orchester Im Treppenhaus, festivalde ilki düzenlenecek Disko Klasik konser serisinde genç müzikseverlerle buluşacak. Son derece hareketli bir repertuvarın seslendirileceği Disko Klasik, 16 Haziran’da Babylon’da, gecenin geç saatlerine kadar sürecek.

Klasik Türk Müziği'nin günümüzdeki önde gelen icracılarından oluşan Anatolia Ensemble, festival kapsamında 4 Haziran’da Mevlanakapı Kara Surları Ziyaretçi Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak. Adını müzik dünyamızın unutulmaz ismi ve topluluğun kurucusu İhsan Özgen’in Avludaki Ses kitabından alan konserde, Şerif Muhiddin Targan, Sedat Öztoprak, Refik Fersan, Refik Talat Alpman, Sadi Işılay, Cevdet Çağla gibi Cumhuriyet dönemi bestecilerinin eserleri seslendirilecek. İhsan Özgen'in bestelerinin de seslendirileceği konserde usta müzisyenler; kanun sanatçısı Safinaz Rizeli ve ud sanatçısı Yurdal Tokcan ile birlikte bestecinin kızları Neva Özgen klasik kemençede, Yelda Özgen ise viyolonselde izleyici karşısına çıkacak.

FESTİVALİN ÜCRETSİZ KONSERLERİ MÜZİKSEVERLERİ BEKLİYOR: HAFTA SONU KLASİKLERİ

Festivalin en sevilen etkinliklerinden ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri, bu sene de müzikseverleri, aileleri ve çocukları parka davet ediyor. İstanbulluların açık havada hafta sonuna keyifli bir başlangıç yapacağı etkinlikte sahnede Spectrum Saksofon Dörtlüsü ve piyanist János Balázs eşliğindeki The Sárközy Trio olacak. Etkinlik, Mercedes-Benz Otomotiv’in katkılarıyla 3 Haziran’da Fenerbahçe Parkı’nda düzenlenecek.

MÜZİK ROTASI BU YIL BALAT’TA

Festivalin en özel projelerinden Müzik Rotası, bu yıl şehrin kadim semtlerinden Balat’ta. İzleyiciler, Spectrum Saksofon Dörtlüsü, arp sanatçısı Güneş Hızlılar, Duo Ciampa-Piccotti ve piyanist János Balázs eşliğindeki The Sárközy Trio’yu birbirine yürüme mesafesindeki Özel Fener Rum Ortaokulu ve Lisesi, Sveti Stefan Bulgar Kilisesi ve Aya Dimitri Rum Ortodoks Kilisesi’nde dinleyecek. Rotanın sonuncu konseri ise, Ayşe Erkmen’in Haliç Haliç’te adlı heykelinin çevresinde, Balat sahilindeki Akşemsettin Parkı’nda ücretsiz ve herkesin katılımına açık olarak yapılacak. 4 Haziran’da gerçekleştirilecek Müzik Rotası, Meke’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek.

BEBEKLERE THE BEATLES

Dört müzisyen ve bir dansçıdan oluşan La Petita Malumaluga, bebekler ve ailelerini The Beatles’ın unutulmaz parçalarının dans eşliğinde seslendirileceği bir performans için festivale bekliyor. 10 ve 11 Haziran’da Zorlu PSM Sky Lounge’da gerçekleştirilecek gösteride ‘Hey Jude’, ‘Yesterday’, ‘Here Comes the Sun’ gibi unutulmayan şarkılar keman, saksofon, viyolonsel ve vurmalı çalgılarla yorumlanacak; bebekler çalan müziğe ritim tutmaya, sahnede özgürce dans ederek müzisyenlere eşlik etmeye çağrılacak.

MÜZİKLİ BİR HAFTA SONU ETKİNLİKLERİ BU YIL DA DEVAM EDİYOR

Festival, İKSV Alt Kat’ın işbirliğiyle her yıl olduğu gibi bu yıl da çocuklar ve ailelerine özel Müzikli Bir Hafta Sonu etkinlik serisini düzenliyor. Etkinlikler kapsamında 3 Haziran’da Fenerbahçe Parkı’nda gerçekleştirilecek “Barışı Birlikte Düşünelim” felsefe atölyesi, 10 ve 11 Haziran’da İKSV Alt Kat’tatekrarlanacak. Bu tarihlerde İKSV Alt Kat’ta, felsefe atölyesinin yanı sıra “Ritim Orkestrası” perküsyonatölyesi de gerçekleştirilecek.

FARKLI DİSİPLİNLERDEN KONUŞMACILARLA KONSER ÖNCESİ BULUŞMALAR

Festival kapsamında müzikseverlerin deneyimlerini zenginleştirmek, besteciler ve eserler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen Konsere Doğru Konuşmaları bu yıl da devam ediyor. Festival mekânlarında Can Okan, Tuğçe Tez, Aydın Büke, Asuman Kafaoğlu-Büke, Hakan İşcen, Dr. Şebnem Sunar, Duygu Demirdağ, Hakan Şensoy, Cemal Ünlü, Michael Ellison ve Evrim Akyay’ın katılımıyla gerçekleşecek.コメント


En Son Eklenenler

bottom of page